У вас конфлікт із собакою? Давайте розберемося

У тебе конфлікт із собакою – пояснює власнику досвідчений інструктор.

– Вона тікає від тебе з іграшкою.

Це ж треба! Який жах!!! У мене з Моїм собакою конфлікт. Я їй курятинки, я ж її цілую в… ну взагалі скрізь, я ж її на руках… і КОНФЛІКТ! Спробуємо подумати без паніки, де і коли бувають конфлікти у дресируванні собаки. Для початку – якщо собака втік від вас із іграшкою – це не конфлікт. Вона просто займається своїми справами. Відсутність контакту ще конфлікт.

Конфлікт – зіткнення

Для конфлікту потрібні деякі речі – простір конфлікту, сторони конфлікту, енергія конфлікту, ресурс якого конфліктують боку, результати конфлікту.
Найпростіше розуміння конфлікту – конфлікт із кішкою за кохане, і кішкою та господарем крісло. Та це просто – взяв за комір і викинув. Куди складніше, якщо ви конфліктуєте за улюблене крісло з вашим ротвейлером. Тут не завжди ясно хто кого візьме за комір і викине.
В обох випадках є простір конфлікту – крісло, ви думаєте. І помиляєтесь. Простір конфлікту – соціальні сходи зграї. Є сторони – суб’єкти – ви з кішкою, або не дай боже з ротвейлером.

Є енергія конфлікту – та, що ви витратите на викидання з крісла кішки або на обурення, вилітаючи з цього крісла за допомогою ротвейлера. Ротвейлер навіть не спітніє. У нього і потових залоз немає.

Є ресурс конфлікту – становище у соціальній ієрархії – статус.
Є результат – кожен опиниться на своєму заслуженому місці і у зграї та у квартирі. Набуде статусу.
У випадку з ротвейлером все сумно – повна розруха на собачому килимку.

Спробуймо цього місця уникнути, не застреливши улюбленого ротвейлера за улюблене крісло. Ми маємо мозок. У ротвейлера теж – скажете ви, і маєте рацію, але не залишає надія, що мозком ми вміємо користуватися краще, ніж ротвейлери. Напружимо свій мозок і розкриємо череп ротвейлера, щоб подивитися на його мозок. Подумки товариші, природно, подумки. У реалі не треба!
Що ж ми там бачимо, поки цей мерзотник лежить у нашому кріслі?
А бачимо той самий конфлікт. Як в одному мозку одного ротвейлера та цілий конфлікт? Саме! Всі ознаки в наявності:

  • Є простір – кора головного мозку
  • Є ресурс – площа вогнища збудження
  • Є суб’єкти – сторони конфлікту – величезний червоний дракон – осередок збудження пов’язаний із задоволенням від небаченого нахабства, що провокує гормони щастя і маленький напівдохлий синій черв’ячок – осередок, що виник від господарського писку, що зривається голосом – мммміієстто…
  • Є результат конфлікту – червоний дракон пожирає маленького синього черв’ячка і стає ще більшим. Це беззаконня має строгу наукову назву – . Сильний завжди пожирає слабкого. Навіть якщо він просто осередок збудження у корі головного мозку.


Результат – повна розруха на собачому килимку.

Що ж нам бідним робити?

Згадати стару індіанську притчу про двох вовків – чорний і білий, які борються в будь-якій людині, як наші осередки збудження в будь-якому ротвейлері. Помнете, який переможе? Звичайно той, якого ми годуємо з самого дитинства.

І так – годуємо нашого синього черв’ячка – виробляємо контакт і навички послуху не шкодуючи курятини та розумних легких підштовхувань до тієї ж курятини, яка отримується за потрібну поведінку. І не тоді, коли енергія конфлікту це п’ятдесят кілограмів мускулатури помножені на сорок два трирічні зуби здатні хрумтіти хребтом невдалих гостей як печінкою, а тоді, коли цих зубів ще й зовсім немає, коли вони ще молочні і не поранять навіть мадагаскарського таргана. Про наших я не говорю – дуже кволі.

Червоного зухвальця годувати не будемо – у прямому розумінні. Загарчав, корм прибрали на добу, загарчав знову, знову прибрали. Агресія – ігнор, клітина, відсутність їжі та контакту. Дуже корисно годувати нахабних собак, що підростають, тільки з рук. З дорослими зухвальцями це робити запізно.

Дочекаємось, коли синій черв’ячок виросте у могутнього, холодного, синього дракона. Це осередок збудження від контакту з господарем та навичок слухняності. У той же час червоний гнівливий зухвальець захиріє і ослабне. А це вогнище порушення пов’язане з бажанням встановити домінантний статус. Тоді ми просто скажемо нашому чотирилапому другові, дружньо ляснувши по плечу (варіанти: загривку, попі, стегну) – посидів, дай іншому посидіти. Цього буде достатньо, ну можна ще спокійно скомандувати «місце!».

Команда – це секретна зброя кінологів. Завжди має бути напоготові.

Тоді ми зможемо керувати будь-яким конфліктом, навіть провокувати конфлікти у навчальних цілях. Адже синій дракон завжди прийде на допомогу і підкаже вихованцю шлях виходу з будь-якого конфлікту в потрібному напрямку. Він просто зжере дрібні осередки збудження від різних моментів, що відволікають, посилюючись сам, у тому числі і червоного гнівливого недогодованого гаденя, що заглядається на наше крісло.

Так велить домінанта Ухтомського. З нашою допомогою, звісно. Так говорив професор Преображенський – розруха не на собачому килимку, а в корі головного мозку…Підзабув – точніше конфлікт у голові, а не між дресирувальником та собакою.
Чорт, на мою думку, знову не те… склероз.

Автор: Павло Костюк – https://www.facebook.com/pkostuk
Запис на дресирування в Одесі: newodessa.kinolog.com.ua
Запис на дресирування у Харкові: kinolog.com.ua

Запитання та коментарі
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*